Zgrana Piątka program społeczny zainicjowany przez SEJ kończy pilotaż
Dobiega końca pilotażowa edycja programu społecznego „Zgrana Piątka”, którego celem jest rówieśnicze przeciwdziałanie przemocy wśród uczniów z klas 4-6 szkół podstawowych, poprzez kształtowanie właściwych postaw rówieśniczych. Program jest realizowany przez Fundację DEMOS przy współpracy Spółki Energetycznej Jastrzębie, a współfinansowany przez Fundusz Szwajcarski.
Głównym celem projektu jest zapobieganie przemocy wśród uczniów szkół podstawowych oraz budowanie wśród nich więzi społecznych. Program został stworzony na skutek sygnałów płynących ze środowisk szkolnych wskazujących jako problem wzrastający poziom agresji wśród uczniów. Wyróżnikiem projektu wśród innych tego typu akcji jest fakt, że program jest nie tylko skierowany do dzieci, ale przede wszystkim przez nie realizowany.
W ramach części pilotażowej projektu na terenie szkół stworzone zostały specjalne grupy uczniów – "Zgrane piątki", których członkowie rozwiązywali zadania kształtujące właściwe relacje między rówieśnikami i uczyli się określać jakie postawy są prawidłowe, a jakie nie. Edycja pilotażowa realizowana w roku szkolnym 2012/2013 miała za zadanie wypracowanie modelowej formuły, która następnie będzie mogła zostać wdrożona w innych zainteresowanych placówkach na terenie Polski. Aktualnie program realizowany jest w czterech śląskich szkołach – wszystkich zlokalizowanych w okolicach działania Spółki Energetycznej Jastrzębie – pomysłodawcy programu.
Marzeniem twórców programu jest stworzenie warunków do wdrożenia programu w maksymalnie dużej ilości szkół, dlatego apelują do szkół zainteresowanych programem aby poszukiwały sponsorów wśród przedsiębiorstw, którym nie jest obca Społeczna Odpowiedzialność Biznesu. Zdają sobie jednak sprawę z faktu, że jest to ogromne wyzwanie na wiele lat pracy.
Agata Otrębska, koordynatorka projektu „Zgrana Piątka“, podkreśla że: Dzieciaki ze „Zgranej Piątki” fantastycznie działają na zajęciach – są chętnie do pracy, bardzo odpowiadają im ćwiczenia warsztatowe. Takich programów jak „Zgrana Piątka” nigdy nie jest za mało. Zmiana zachowań czy postaw to proces długotrwały, nic nie zmieni się jak za sprawą czarodziejskiej różdżki. Stąd im wcześniej zaczniemy i im dłużej pozwolimy dzieciom trenować komunikację, tym lepiej. Uczenie porozumiewania się i konstruktywnego rozwiązywania konfliktów to najlepsza metoda zapobiegania agresji i przemocy w szkołach. Dużo trudniej działać, gdy przemoc jest już faktem. Dlatego w „Zgranej Piątce” pracujemy już w podstawówkach i nastawiamy się na długoterminowe efekty.
Fundacja Rozwoju Społecznego DEMOS – organizator projektu – jest organizacją pozarządowa, której misją jest tworzenie warunków do zawiązywania się społeczności opartych na wiedzy i zaufaniu. Fundacja wspiera młodych ludzi na drodze osobistego rozwoju.
Zapraszamy na stronę internetową Zgranej Piątki