Ruszyła budowa Bloku Fluidalnego
Zakończył się etap przygotowania inwestycji. Projekt Budowy Bloku Fluidalnego w Elektrociepłowni Zofiówka wkroczył w fazę realizacji. 27. listopada został podpisany protokół przekazania terenu budowy i tym samym wydane zostało polecenie rozpoczęcia prac wykonawczych. To wydarzenie stanowi bardzo ważny kamień milowy w Projekcie Budowy Bloku Fluidalnego i jest zwieńczeniem prowadzonych w ostatnich latach prac projektowych.
Wszystkie działania projektowe udało się zrealizować szybko i sprawnie w porównaniu do najlepszych praktyk rynkowych. Przyjmuje się, że czas trwania fazy przygotowania dla inwestycji wytwórczych w istniejącej infrastrukturze (projektu typu „brown field”) w polskiej energetyce wynosi od 3 do 5 lat. SEJ doprowadzenie projektu do etapu przekazania terenu budowy, zajęło nieco ponad 2,5 roku.
Spółka Energetyczna Jastrzębie uzyskała akceptację dla projektu ze strony Jastrzębskiej Spółki Węglowej, która zapewnia część środków finansowych na jego realizację.
Projekt Budowy Bloku Fluidalnego w Elektrociepłowni Zofiówka realizuje cele strategiczne Grupy JSW. Ma poprawić efektywności funkcjonowania Grupy w strategicznych obszarach. Przyczynić się do maksymalnego wykorzystania produktów ubocznych, pochodzących z procesów wydobycia węgla, zwiększyć własną produkcji energii i zmniejszyć negatywny wpływ działalności Grupy na środowisko..
Budowana instalacja będzie przystosowana do spalania niskokalorycznych paliw węglowych pochodzących z JSW, a także przyczyni się do zwiększenia efektywności energetycznej Elektrociepłowni Zofiówka o ok. 30% oraz istotnie ograniczy emisję SO2, NOx, CO2 i pyłu emitowanego przez elektrociepłownię.
Realizacja projektu pozwoli na prowadzenie, racjonalnej finansowo i społecznie, produkcji energii elektrycznej i ciepła w Elektrociepłowni Zofiówka po wejściu w życie Dyrektywy IED w 2016 roku.
Jest to rozwiązanie trwałe, dające możliwość produkcji ciepła i energii elektrycznej w Elektrociepłowni przez kolejne 30 lat. Przyniesie ono również korzyści lokalnej społeczności, zapewniając między innymi ciągłość dostaw ciepła dla mieszkańców Jastrzębia-Zdroju, zabezpieczenie dostaw ciepła, energii elektrycznej, sprężonego powietrza i chłodu dla Kopalni Borynia-Zofiówka-Jastrzębie. Pozwoli również utrzymać zatrudnienie w Elektrociepłowni Zofiówka oraz osiągnąć efekt ekologiczny.
Za realizację projektu w SEJ od samego początku, odpowiada Biuro Budowy Bloku Fluidalnego kierowane przez dyrektora Zbigniewa Opałko