Konferencja – zmiany w ustawie Prawo Energetyczne
Nasi koledzy Zdzisław Matysiak i Grzegorz Grzywnowicz wzięli udział w Konferencji dotyczącej planowanej nowelizacji ustawy – Prawo Energetyczne, organizowanej przez Departament Energetyki Ministerstwa Gospodarki.
Konferencja, która odbyła się w Warszawie w dniach 03 – 04 kwietnia miała na celu konsultacje uwag i poprawek, które wniesione zostały przez instytucje, stowarzyszenia konsumenckie oraz przedstawicieli branży energetycznej. Bardzo szeroki przekrój grup, które wzięły udział w konferencji świadczy o złożoności oraz ważności problematyki, która dotyka wytwórców i dystrybutorów energii elektrycznej i ciepła oraz konsumentów. Fakt, że wydrukowany dokument liczył sześćset dwadzieścia stron może świadczyć o obszerność i ilość wniesionych uwag.
Konferencja prowadzona była przez Dyrektora Departamentu Energetyki przy Ministerstwie Gospodarki. Najwięksi „gracze” rynkowi w obrocie energią elektryczna i ciepłem oraz wytwórcy i konsumenci, mieli możliwość bezpośredniego zaprezentowania swych stanowisk, co do proponowanych zapisów w nowym Prawie Energetycznym. Dzielono się uwagami i spostrzeżeniami, dyskusja odbywała się nie tylko pomiędzy przedstawicieli Ministerstwa i salą, ale także trwała pomiędzy uczestnikami.
Niewątpliwie udział przedstawicieli SEJ S.A. (Z. Matysiak i G. Grzywnowicz) w przywołanej konferencji, był cenną lekcją oraz pozwolił z większym optymizmem patrzeć w przyszłość, zwłaszcza w zakresie utrzymania mechanizmów wsparcia dla kogeneracji. Proponowano wniesienie poprawek, zapewniających utrzymanie w/w mechanizmu na okres 15 lat.
Szeroko poruszony został temat współpracy władz lokalnych oraz samorządów z firmami energetycznymi. Szczególną uwagę położono na zamieszczanie zapisów np. w planach zagospodarowania przestrzennego, odnośnie zasilania nowych obiektów z istniejących źródeł ciepła, jeżeli oczywiście źródło dysponuje np. wolnymi mocami.
Innym tematem, który wzbudził emocje osób zgromadzonych na sali, była kwestia wprowadzenia do roku 2020 inteligentnych mierników energii oraz utworzenia instytucji Operatora Informacji Pomiarowej. Dyskutowano celowość wymiany 100% liczników, a także własności pozyskanych danych.