zdjęcie

Kolejna akcja krwiodawstwa za nami. W dniu 16 lutego 2017 pracownicy Spółki Energetycznej „Jastrzębie”, SEJ-Serwis i PGNiG Serwis mogli w miejscu pracy oddać krew dla potrzebujących.

Ludzki organizm jest niezwykłą maszyną. Potrafi zdziałać cuda. Są jednak takie chwile, kiedy potrzebuje pomocy z zewnątrz. Niestety krwi nie można wyprodukować w laboratorium – można ją tylko pozyskać od innego człowieka. Dlatego bezinteresowna pomoc dawców krwi jest tak ważna, śmiało można stwierdzić, że każda kropla jest darem życia. Kto jej potrzebuje? Najczęściej ofiary wypadków, ale także osoby wymagające operacji czy przewlekle chorzy, osoby młode, starsze i noworodki. Może jej potrzebować tak naprawdę każdy z nas.

- Część osób regularnie oddaje krew w stacjach krwiodawstwa, część czeka na specjalne okazje, jak na przykład akcję w miejscu pracy – powiedział prezes SEJ Marek Rusakiewicz. - My wychodzimy naprzeciw tym oczekiwaniom. Dziękuję wszystkim odważnym pracownikom, którym los chorych nie jest obojętny. Mam nadzieję, że frekwencja będzie rosnąć i energetycy pokażą, że potrafią dzielić się tym bezcennym dobrem, jakim jest krew, z innymi – dodał.

Na szczególne uznanie zasługują ci, którzy pierwszy raz oddawali krew. Znakiem rozpoznawczym były wyżej podniesione nogi fotela podczas pobierania krwi oraz… uśmiech ulgi. - Było miło? – zapytała pielęgniarka jednego z nowicjuszy. - Było – odpowiedział uśmiechnięty dawca. - To niech pan idzie i opowie o tym innym.

Poza tym, że było miło, było także bezpiecznie. Przed oddaniem krwi potencjalni dawcy są badani przez lekarza (ich próbka krwi również), używany sprzęt jest jednorazowy i sterylny, a profesjonalny personel medyczny dba o dawcę na każdym etapie. Oddawanie krwi nie boli, nie uzależnia, a organizm szybko się regeneruje.

Pobór krwi, tak jak w poprzednich akcjach, miał miejsce w budynku administracyjnym B przy ulicy Wodeckiego 10 w Jastrzębiu-Zdroju. Wszyscy chętni, którzy w tym dniu nie mogli tam być, a chcieliby wspomóc potrzebujących, mogą śledzić informacje na stronie www.rckik.pl. Podawany jest na niej harmonogram aktualnych wyjazdowych akcji przeprowadzanych przez Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Raciborzu. Można również zgłosić się do terenowych oddziałów w Jastrzębiu-Zdroju, Wodzisławiu Śl. czy Rybniku.