Obecnie kontynuowane są prace rozpoczęte w 2024 roku. W lokalizacji nr L4 przy ulicy Chwałowickiej zostanie wybudowany układ kogeneracyjny o mocy 5,5 MW, składający się z dwóch jednostek o mocy 2,3 MW oraz 3,2 MW. Prace obiektowe mają wysoki poziom zaawansowania.
Ponadto w ramach przedmiotowego projektu w lokalizacji nr L1 zostanie wybudowana kotłownia gazowa o mocy 5,5 MW i bliźniaczy układ kogeneracyjny oparty o silniki gazowe o łącznej mocy 5,5 MW. W chwili obecnej trwają prace obiektowe.
Podstawą produkcji ciepła dla miasta Rybnik będą nowe układy kogeneracyjne oparte na silnikach gazowych, natomiast nowe kotły gazowe będą uzupełniały produkcję. Na bazie szeregu analiz przyjęto do realizacji model techniczny projektu zakładający budowę rozproszonych ciepłowni gazowych w sześciu różnych lokalizacjach na terenie Rybnika. Każda z nowych ciepłowni gazowych będzie odrębnym, samodzielnym obiektem energetycznego spalania paliw, który współpracować będzie z pozostałymi w celu zapewnienia dostaw ciepła do miejskiego systemu ciepłowniczego, jednakże pod każdym innym względem będzie niezależnym ruchowo obiektem.
Budowa układu kogeneracyjnego z silnikiem gazowym pozwoli na: poszerzenie działalności Oddziału o sprzedaż energii elektrycznej lub wykorzystanie jej na potrzeby własne, produkcję ciepła w oparciu o kogenerację w ciągu całego roku, obniżenie emisji zanieczyszczeń do atmosfery.
Celem realizacji przedmiotowego przedsięwzięcia jest zwiększenie mocy chłodniczej układu energetyczno-chłodniczego z 10 MWch do 13 MWch. Wynika to ze zwiększających się potrzeb JSW SA KWK „Pniówek” na odbiór ciepła z urządzeń klimatyzacji wyrobisk górniczych. Na chwilę obecną dokonano wymiany chłodziarki sprężarkowej oraz wymiany dwóch chodziarek absorpcyjnych. W trakcie realizacji jest modernizacja istniejącej chłodni wentylatorowej, modernizacja pompowni wody obiegowej oraz budowa nowych rurociągów wody chłodzącej.
W ramach przedsięwzięcia planowana jest również rozbudowa istniejącej chłodni wentylatorowej o jedną celkę oraz zabudowa kolejnej chłodziarki absorpcyjnej.
Celem realizowanego zadania inwestycyjnego jest zapewnienie niezbędnego poziomu rezerwowania mocy wytwórczych na potrzeby dostaw ciepła dla miasta Jastrzębia-Zdroju. Obecnie realizowana jest budowa dwóch kotłów o mocy 15 MW każdy zasilanych gazem i olejem opałowym.
Przedmiotem projektu jest modernizacja urządzeń oczyszczania spalin z kotłów węglowych zainstalowanych w Zakładach PGNiG TERMIKA Energetyka Przemysłowa w Raciborzu, Wodzisławiu Śląskim oraz Pniówku. Celem jest dostosowanie urządzeń i instalacji do wymaganych poziomów emisji tlenków siarki, a także budowa instalacji magazynowania i podawania reagenta oraz odbioru odpadu z instalacji odsiarczania spalin. W zakres projektu wchodzą:
Przedmiotem projektu jest budowa instalacji pozyskania metanu ze złoża po byłej kopalni w Suszcu wraz z budową nowego przyłącza elektroenergetycznego dla wyprowadzenia mocy do sieci elektroenergetycznej.
Kontynuowana jest realizacja budowy nowych przyłączy ciepłowniczych zgodnie z zawartymi przez Spółkę umowami przyłączeniowymi.