Spółka Energetyczna „Jastrzębie” rusza z budową nowego bloku fluidalnego w Elektrociepłowni Zofiówka

Spółka Energetyczna „Jastrzębie” podpisała z Bankiem Gospodarstwa Krajowego i Alior Bankiem umowę programu emisji obligacji do kwoty 420 mln zł. Znaczna część pozyskanych środków sfinansuje budowę nowego bloku fluidalnego CFB na terenie Elektrociepłowni Zofiówka, który zastąpi wyeksploatowane jednostki wytwórcze. Projekt, mający strategiczne znaczenie dla SEJ i całej Grupy JSW, jest elementem konsekwentnie realizowanego programu inwestycyjnego, przedstawionego w Prospekcie Emisyjnym JSW S.A. Równocześnie jest to czwarta transakcja zrealizowana przez BGK w ramach programu „Inwestycje Polskie”.

Budowa bloku fluidalnego CFB o mocy 75 MWe jest kluczowym elementem strategii bezpieczeństwa energetycznego Grupy JSW. Inwestycja – o wartości 507 mln zł netto – umożliwi maksymalizację wykorzystania bazy paliwowej Grupy JSW, w szczególności niskokalorycznych węgli, mułów i metanu. Odbudowa aktywów wytwórczych EC Zofiówka pozwoli również na funkcjonowanie zakładu i utrzymanie zatrudnienia przez kolejne 30 lat. Umowa z wykonawcami, Konsorcjum Energoinstal Katowice i Skobud Żywiec, podpisana 14 października 2013 roku, przewiduje oddanie bloku do komercyjnej eksploatacji w czwartym kwartale 2016 roku.

Blok będzie produkował energię elektryczną dla Grupy JSW i odbiorców indywidualnych, a także zapewni ciągłość dostaw ciepła dla stutysięcznego miasta Jastrzębia-Zdroju. Inwestycja zakłada wykorzystanie technologii kotła fluidalnego ze złożem cyrkulacyjnym, optymalnej do spalania mieszanek wielopaliwowych. Technologia CFB nie wymaga budowy kosztownych układów odsiarczania i odazotowania spalin, gdyż zapewnia wymagane standardy emisji poprzez relatywnie niską temperaturę spalania oraz recyrkulację spalin, przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej sprawności.

– Budowa bloku CFB zwiększy efektywność energetyczną EC Zofiówka o 30% i radykalnie zmniejszy emisję SO2, NOx, CO2 i pyłów do powietrza atmosferycznego. Dzięki temu spółce zostały przyznane darmowe uprawnienia do emisji dwutlenku węgla – mówi Tomasz Gawlik, prezes Spółki Energetycznej „Jastrzębie”. – Realizowany przez nas projekt jest wzorcowym przykładem społecznej odpowiedzialności biznesu, znacząco przyczyniając się do ograniczenia wpływu elektrociepłowni na środowisko i poprawy jakości życia mieszkańców. Jednocześnie jest to przedsięwzięcie w pełni opłacalne, charakteryzujące się dodatnią wartością NPV.

Budowa bloku CFB jest częścią programu „Energetyka 2016”, realizowanego przez SEJ. Zakłada on dostosowanie spółki do wymagań Dyrektywy IED ws. emisji przemysłowych i poprawę jej efektywności, a także przebudowę i modernizację sieci ciepłowniczej PEC (dofinansowaną ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej).