Wiosenne inicjatywy inwestycyjne

PGNiG TERMIKA Energetyka Przemysłowa aktywnie włącza się w proces transformacji sektora energetyki w Polsce, kładąc coraz większy nacisk w przyszłej działalności na źródła energii alternatywne w stosunku do węgla.

W kwietniu i maju 2021 roku zainicjowane zostały postępowania przetargowe na źródła ciepła w ramach projektu „Zapewnienie dostaw ciepła dla miasta Rybnik po 2022 r.”, których skutkiem będzie produkcja ciepła w oparciu o gaz sieciowy. Zastąpi ona produkcję ciepła dla miasta Rybnika realizowaną obecnie przez Ciepłownię „Chwałowice”, a opartą na paliwie węglowym. Docelowo PGNiG TERMIKA Energetyka Przemysłowa planuje zaopatrzenie Rybnika w media z nowych źródeł gazowych w postaci kotłowni o łącznej mocy grzewczej 83 MWc oraz z nowych układów kogeneracyjnych opartych o silniki gazowe o łącznych mocach elektrycznej 11 MWe i grzewczej 11 MWc.

W maju 2021 roku zainicjowano przetarg na budowę samodzielnej elektrociepłowni w Raciborzu, w dzielnicy Ostróg. Głównym elementem instalacji będzie układ kogeneracyjny oparty o silnik gazowy o mocy elektrycznej 2 MWe i mocy grzewczej 2 MWc, który od 2023 roku przejmie produkcję ciepłej wody użytkowej (c.w.u.) dla systemu ciepłowniczego miasta Racibórz. W ramach elektrociepłowni zostaną zbudowane także kotły gazowe o łącznej mocy grzewczej 4 MWc.

W przygotowaniu są także projekty i postępowania przetargowe dotyczące zabudowy kogeneracyjnych silników gazowych o mocach elektrycznej i grzewczej odpowiednio: w ciepłowni w Kuźni Raciborskiej około 250 kWe/325 kWc oraz w ciepłowni w Leszczynach około 800 kWe/860 kWc, zaplanowane do produkcji ciepłej wody użytkowej (c.w.u.) z tych ciepłowni.

Skutkiem tego począwszy od 2023 roku znacząco wzrośnie udział gazu w miksie paliwowym spółki i ograniczeniu ulegnie wykorzystanie węgla w produkcji ciepła dostarczanego przez spółkę odbiorcom końcowym.

W obszarze inwestycji firmy w nowe źródła energii są także źródła energii odnawialnej (OZE). Ogłoszony został przetarg na budowę naziemnych instalacji fotowoltaicznych na terenach zakładów spółki, o mocach elektrycznych szczytowych odpowiednio: Oddział Moszczenica 200 kWp, Zakład Racibórz 100 kWp i Zakład Żory 100 kWp. W przygotowaniu są kolejne projekty instalacji fotowoltaicznych, które będą lokalizowane na dachach budynków spółki. Dodatkowo w zakresie instalacji fotowoltaicznych jest przygotowywana do realizacji w 2021 roku budowa wiat fotowoltaicznych w ramach budowy parkingu w Zakładzie Jastrzębie-Zdrój (elektrociepłownia Zofiówka) o mocy elektrycznej szczytowej 20-40 kWp wraz ze stanowiskiem do ładowania samochodów elektrycznych.